TURMALIN

Większość ludzi uważa, że turmalin to pojedynczy kamień, a jest to szereg minerałów z grupy krzemianów. Minerały te posiadają bardzo podobną strukturę krystaliczną, ale o zróżnicowanym składzie chemicznym. Ich nazwa wywodzi się od syngaleskiego słowa „turmali”, co odnosi się do właściwości przyciągania popiołu z ognia. Turmaliny były znane już w czasach starożytnych, występują w szerokiej palecie barw, a najcenniejsze odmiany obejmują niebieski indicolit, zielony verdelit oraz różowy rubellit. Niektóre z nich posiadają efekt optyczny kociego oka oraz pleochroizm. Są wydobywane na całym świecie, m.in. w Afryce, Afganistanie, Australii, Brazylii, Kenii, na Madagaskarze czy w Mozambiku.

CZYM JEST TURMALIN?

Zróżnicowanie składu turmalinu wynika z izomorficznego zastępowania, czyli procesu, w którym pierwiastki takie jak aluminium, magnez, żelazo czy miedź zastępują krzem, zachowując jednak niezmienioną strukturę krystaliczną minerału. Ten zmienny skład chemiczny wpływa na różnice w takich właściwościach jak kolor, współczynnik załamania światła czy gęstość między poszczególnymi odmianami turmalinu. Niezależnie od tych różnic, wszystkie turmaliny charakteryzują się nierównym przełamem muszlowym, słabą łupliwością oraz szklistym połyskiem. Na skali twardości Mohsa plasują się między 7 a 7,5, co oznacza, że są nieco twardsze od kwarcu. Charakterystycznymi cechami wszystkich turmalinów są także piroelektryczność i piezoelektryczność, które polegają na generowaniu prądu pod wpływem ciepła lub nacisku.

KRÓTKA HISTORIA TURMALINU

Historia turmalinu sięga starożytności, chociaż przez wieki minerał ten był mylony z innymi kamieniami szlachetnymi, takimi jak szmaragd czy rubin, ze względu na swoją różnorodność kolorystyczną. Dopiero w XVIII wieku odkryto, że turmalin to odrębny minerał o unikalnych właściwościach. W Europie zyskał on popularność dzięki holenderskim żeglarzom, którzy sprowadzali go z Cejlonu. Jednym z najsłynniejszych historycznych przykładów jest różowy turmalin z koronki carskiej Rosji, długo uważany za rubin. Był także ceniony w Chinach, gdzie używano go do tworzenia biżuterii i rzeźb, a w XIX wieku stał się modny również w Stanach Zjednoczonych.

PODZIAŁ TURMALINÓW ZE WZGLĘDU NA BARWĘ

Turmalin jest dostępny w szerokiej gamie kolorów, przyczyną takiego zróżnicowania i nierównomierności zabarwienia jest zawartość w minerale domieszek różnych pierwiastków. W zależności od odcienia turmalin nosi różne nazwy handlowe:

achroit - kompletnie pozbawiona koloru odmiana turmalinów;

rubelit - odmiana turmalinu o barwie od różowej do czerwonej, tzw. „turmalin syberyjski”, „turmalin bordeaux”;

drawit (dravit) - to brązowy turmalin, nazwany od rzeki Dravy;

indigolit (indikolit) - ciemnoniebieski turmalin, który bywa podgrzewany, by rozjaśnić jego kolor;

verdelit - charakteryzuje się odcieniem zieleni bardziej pastelowym niż głęboka, bogata zieleń szmaragdu czy delikatniejszy odcień oliwinu;

szerlit - czarny turmalin, którego nazwa pochodzi od dawnej gwary górniczej;

syberyt - turmalin o barwie od fioletowoczerwonej do fioletowoniebieskiej.

ZASTOSOWANIE TURMALINU

Turmaliny to piękne kamienie, które występują w różnych kolorach i są szeroko wykorzystywane w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak bransoletki, wisiorki, kolczyki, pierścionki i naszyjniki. Minerały te cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Ich intensywne barwy sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je m.in do dekoracji. Turmaliny znajdują zastosowanie również w przemyśle optycznym i radiotechnicznym. Co ciekawe, są one także używane przy produkcji ciśnieniomierzy,

JAKIE MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI SĄ POSIADA AMETYST?

Turmalin jest postrzegany jako kamień o wyjątkowych magicznych właściwościach. Uznawany jest za skuteczną ochronę przed negatywną energią, szkodliwymi wpływami oraz złośliwymi wibracjami, co czyni go popularnym amuletem. Wierzy się, że wspiera równowagę emocjonalną, łagodzi lęki i poprawia samopoczucie psychiczne. Kamień ten często kojarzy się z przyciąganiem miłości, przyjaźni i szczęścia w życiu osobistym i zawodowym. Turmalinowi przypisywane są również właściwości uzdrawiające, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Uznawany jest za źródło witalności i energii, pomagając w zwiększeniu motywacji oraz kreatywności.

AGATYWYPRAWY.PL - GWARANCJA AUTENTYCZNOŚCI

Na naszej stronie internetowej oferowane są tylko naturalne turmaliny w postaci bryłek i kryształów. Posiadamy również biżuterię z tego minerału w formie bransoletek oraz pierścionków. 

Turmalin

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Bezpieczne Zakupy
  • Bezpieczne formy płatności
  • Wiele form dostawy
  • Zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
  • Zdjęcia produktowe nie są poddawane edycji
  • Gwarancja jakości i naturalności produktów
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl